Grace Christian School 2024- WVCEA Fine Arts Festivals
Students are encouraged to pursue excellence in vocal music, instrumental music, the visual arts, drama, and creative writing.
WVCEA Fine Arts Festival allows students to participate in five categories: Bible, Music, Speech, Art, and Academics.
WVCEA Fine Arts Festival allows students to participate in five categories: Bible, Music, Speech, Art, and Academics.
Way to Go AACS National Winners!
Casey Hubbard - 2nd Place in Brass Solos
Annie Brubeck - 3rd Place in Oral Interpretation of Poetry
Madison Powell - 1st Place in Humorous Interpretation
Carson Copley - 3rd Place in Extemporaneous Speaking
Carson Copley - 1st Place in U. S. History
WVCEA JH Fine Arts @Lewisburg Baptist Academy Bible - April 25th Music - April 25th Speech - April 25th Art - Due April 22nd Testing @ GCS Completed Spelling Bee - April 25th Chess - April 26th Bus assignments and departure times for Thursday are in your GCS Fine Arts Email. The Award Ceremony will begin between 3:15 and 3:30 pm. |
WVCEA EL Fine Arts @Lewisburg Baptist Academy Sword Drill - 26th Music - April 26th Speech - April 26th Art - Due April 22nd Testing @ GCS Completed Spelling Bee - April 26th Chess - April 25th Bus assignments and departure times for Friday are in your GCS Fine Arts Email. |
*All art projects need an art tag and a completed statement form when you
|
|
Way to Go Grace Students!
Here's Your Results
For 2024 WVCEA
SH Fine Arts.
Bible
Aaron Allwood - 2nd Place in Expository Preaching
Carson Copley - 3rd Place in Topical Preaching
Music
Casey Hubbard - 1st Place in Brass Solos
GCS Large Instrumental Ensemble - 2nd Place
GCS Band - 1st Place
Eric Noble - 3rd Place in Classical Piano Solos
Danelle Wiebe - 1st Place in Sacred Piano Solos
Addyson Jacob - 3rd Place in Sacred Piano Solos
Johnson/Noble - 1st Place in Classical Duets
Gandy/Miller - 2nd Place in Classical Duets
Hubbard/Robertson/Wiebe - 1st Place
in Classical Keyboards
Gandy/Miller/Ray/Wiebe - 1st Place
in Sacred Keyboards
Annie Brubeck - 3rd Place in Female Vocal Solos
Carson Copley - 1st Place in Male Vocal Solos
GCS Large Vocal Ensemble - 2nd Place
GCS Choral Group - 2nd Place
GCS Youth Choir - 1st Place
Speech
Carson Copley - 1st Place in Extemp. Speaking
Annie Brubeck - 1st Place in Oral Interp. of Poetry
Genevieve Robinette - 2nd Place in Oral Interp.
of Poetry
Madison Powell - 1st in Humorous Interp.
Molly Stoll - 2nd in Humorous Interp.
Grace Napier - 1st in Dramatic Interp.
Ace Anderson - 1st in Declamation
Art
Annie Brubeck - 1st Place in Calligraphy
Genevieve Robinette - 1st Place in Digital Media
Molly Stoll - 2nd Place in Digital Media
Eric Noble - 2nd Place in Monochromatic Drawing
Grace Johnson - 1st Place in Polychromatic Drawing
Claire Webb - 2nd Place in Mixed Media
Claire Webb - 1st Place in Watercolor
Katelin Cyfers - 2nd Place in People/Animal Photos
Gracie Fraley - 3rd Place in People/Animal Photos
Ben Simpkins - 2nd Place in Still Life Photography
Academic
Aaron Allwood - 1st Place in Spelling Bee
Aaron Allwood - 7th Place in Chess
Ace Anderson - 10th Place in Chess
Tyler Varney - 2nd Place in Advanced Math
Huy Tran - 2nd Place in Advanced Math
Paul Varney - 3rd Place in Advanced Math
Genevieve Robinette - 1st Place in
Creative Writing: Poetry
Katelin Cyfers - 3rd Place in Creative Writing: Poetry
Addyson Jacob - 2nd Place in English
Aaron Allwood - 2nd Place in Expository Writing: Essay
Genevieve Robinette - 2nd Place in Home Economics
Claire Webb - 2nd Place in Anatomy
Huy Tran - 3rd Place in Anatomy
Jayme Imes - 1st Place in Microsoft Office
Carson Copley - 2nd Place in Microsoft Office
Danelle Wiebe - 3rd Place in Music Theory
Jenna Tanner - 1st Place in New Testatment
Carson Copley - 2nd Place in Political Science
Jacob Cecil - 1st Place in Physics
Jonathen Holderby - 3rd Place in Physics
Grant Simpkins - 3rd Place in Physics
Paul Varney - 3rd Place in Physics
Paul Varney - 1st Place in Spanish
Aaron Allwood - 2nd Place in Spanish
Carson Copley - 1st Place in U.S. History
Wyatt Robertson - 2nd Place in U.S. History
Carson Copley - 2nd Place in World History
2023's GCS Fine Arts Results
Way to Go
2023 AACS Nationals Participants! Bible Carson Copley - 12th Place in Topical Preaching Music Casey Hubbard - 4th Place in Brass Solo GCS Small Vocal Ensemble - 7th Place in Small Vocal GCS Large Instrumental Ensemble - 6th Place in Large Instrumental GCS Choral Group - 10th Place in Choral Group Speech Madison Powell - 1st Place in Humorous Interpretation Ellie Stoll - 3rd Place in Oral Interpretation of Poetry Annie Brubeck - 7th Place in Oral Interpretation of Scripture Grace Napier - 5th Place in Religious Reading GCS Acting - 10th Place in Acting Art Annie Brubeck - 14th Place in Calligraphy Claire Webb - 7th Place in Watercolor Madelyn Eddy - 8th Place in Oil Painting Claire Webb - 5th Place in Mixed Media Travis Carpenter - 13th Place in People/Animal Photography Brady Johnston - 8th Place in Still Life Photography Academics Paul Varney - 11th Place in Physics Carson Copley - 8th in World History Carson Copley - 5th Place in Political Science Wyatt Robinson - 20th Place in Music Theory Nieves Seco Cognan - 2nd Place in Spanish Grace Napier - 13th Place in Creative Writing: Poetry |
Way to Go
GCS Jr. High! Here's Your Results For 2023 Fine Arts. Music Ellie Brubeck - Female Vocal Solo - 1st Place Faith Spurlock - Female Vocal Solo - 3rd Place Ava Mays - Female Vocal Solo - Excellent Reuben Messinger - Male Vocal Solo - 2nd Place Emily Bullington - Woodwind Solo - 1st Place Aubrey Navy - Classical Piano Solo - Excellent Ryleigh Spencer - Sacred Piano Solo - 3rd Place GCS Small Vocal Ensemble - 1st Place (Spencer/Spencer) GCS Small Instrumental Ensemble - 1st Place (Bullington/Nicholas/Wilson) GCS Classical Multiple Keyboard - 1st Place (Jolicoeur/Nicholas/Ray) GCS Large Vocal Ensemble - 2nd Place GCS Large Instrumental Ensemble - 1st Place GCS Choral Group - 1st Place GCS JH Band- 1st Place GCS Mixed Youth Choir - 1st Place GCS Men's Youth Choir - 2nd Place Speech Zoe Cyfers - Artistic Signing - 1st Place Eva Conley - Humorous Inter - 1st Place Reagan Spoor - Oral Interp of Poetry - 2nd Place Art Faith Spurlock - Calligraphy - 1st Place Emily Bullington - Calligraphy - 3rd Place Abbagail Workman - Calligraphy - Superior Jamie Chen - Crafts - 1st Place Maveric Adkins - Monochromatic - 2nd Place Addyson Jacob - Monochromatic - 3rd Place Chris Allwood - Monochromatic - Excellent Landon Reed - Polychromatic - 3rd Place Eva Conley - Polychromatic - Excellent Lydia Collings - Garment Construct - 1st Place Addyson Jacob - Mixed Media - Excellent Faith Spurlock - People/Animal - 1st Place Olivia Maynard - People/Animal - Excellent Evelynn Robinette - People/Animal - Excellent Emily Bullington - Landscape/Architect - 1st Place Baylee Wilson - Landscape/Architect - Superior Reagan Spoor - Landscape/Architect - Superior Eva Conley - Still Life - 2nd Place Addyson Jacob - Textiles - 1st Place Athena Bandy - Textiles - 2nd Place GCS Team Mural Painting - 1st Place (Jacob/Navy/Stoll) Academics Reuben Messinger - Old Testament - 1st Place Reagan Spoor - Old Testament - 3rd Place Rachel Broestler - New Testament - 2nd Place Abbagail Workman - New Testament - 3rd Place Caleb Charlton - New Testament - 3rd Place Ace Anderson - Math - 3rd Place Athena Bandy - Science - 2nd Place Ace Anderson - Science 2nd Place Emily Bullington - Science - 3rd Place Baylee Wilson - Science - 3rd Place Evelynn Robinette - Creative writing - 2nd Place Reagan Spoor - Expository Writing - 1st Place Jayme Imes - Expository Writing - 2nd Place Bradyn Jolicoeur - Music Theory - 1st Place Emily Bullington - Music Theory - 3rd Place Jayme Imes - Microsoft Office - 1st Place Ace Anderson - Spelling Bee - 6th Place Zoe Cyfers - Chess - 2nd Place Bradyn Jolicoeur - Chess -3rd Place |
Way to Go
GCS Elementary! Here's Your Results For 2023 Fine Arts. Music Noelle Brokke - Female Vocal Solo - Superior Blair Workman - Female Vocal Solo - Superior Kiptyn Maynard - Female Vocal Solo - Superior Matthew Holderby - Male Vocal Solo - Superior Casey Nicholas - Male Vocal Solo - Superior Drew Moore - Male Vocal Solo - Superior Kobi Robinson - Recorder Solo - Excellent Owen Jeffries - Classical Piano Solo - Superior Blair Workman - Classical Piano Solo - Superior Casey Nicholas - Classical Piano Solo - Superior Makenzie Adams - Sacred Piano Solo - Superior GCS Small Vocal Ensemble - Superior (Angle/Baldwin/Holderby/Nicholas) GCS Small Instrumental Ensemble - Excellent (Brown/Conley/Cutlip) GCS Small Instrumental Ensemble - Excellent (Adams/Horton/Moore) GCS Classical Piano Duet - Superior (Bunch/Workman) GCS Large Vocal Ensemble - Superior GCS Recorder Band -Superior GCS 5th-6th Grade Band - Excellent GCS 4th - 5th Grade Youth Choir - Superior Speech Pierce Karr - Artistic Signing Solo - Excellent Annie Spoor - Humorous Interpretation - Superior GCS Acting - Excellent (Horton/Hubbard/Jeffries/Maynard/Waugh Art Lakyn Foster - Crafts - Superior Kylee Sayre - Crafts - Superior Titus Wilson - Crafts - Superior Blair Workman - Digital Media - Excellent Jazzy Adkins - Monochromatic - Superior Nora Barnett - Monochromatic - Superior Chandler Blankenship - Monochromatic - Superior Addy Horton - Polychromatic - Superior Pierce Karr - Polychromatic - Excellent Lilly Horton - Polychromatic - Excellent Peyton Tidd - Design Construct - Superior Colin Henderson - Design Construct - Superior Hunter Ferris - Design Construct - Excellent Ella McKenzie - Garment Construct - Superior Olivia Friley - Garment Construct - Superior Amirra Asbury - Mixed Media - Superior Josie Larsen - Acrylic Painting - Excellent Harper Hardin - Oil Painting - Excellent Nora Gibson - Landscape/Architect - Superior Annie Spoor - Landscape/Architect - Superior Lilly Horton - Landscape/Architect - Excellent Maggie Bailes - People/Animal - Superior Kaylin Brown - People/Animal - Superior Ella McKenzie - People/Animal - Superior Lilly Horton - Still Life - Superior Jagger Baldwin - Still Life - Excellent Eliza Jo Webb - Scratch Art - Excellent Kinley Howard - Scratch Art - Excellent Laykn Foster - Sculpture - Superior Matthew Holderby - Sculpture - Superior Abby Robinette - Sculpture - Superior GCS Team Mural Painting - Superior (Blankenship/Blankenship/Rupp) GCS Team Mural Painting - Superior (Hagley/Jeffries/Pemberton GCS Team Mural Painting - Excellent (Adkins/Horton/Hubbard/Reed) Academic Cooper Fulton - Math - Excellent Addy Hubbard - Math - Excellent Peyton Tidd - Math - Excellent Kaylin Brown - Math - Excellent Lucas Waugh - Math - Excellent Liam Angle - Math - Excellent Mac Spoor - Science - Superior Blair Workman - English - Excellent Maggie Bailes - Spelling - Superior Lucas Waugh - Spelling - Superior Addy Hubbard - Spelling - Excellent Kylee Sayre - Spelling - Excellent Hayden Jeffries - Music Theory - Excellent Lucas Waugh - Spelling Bee - 1st Place Addy Hubbard - Spelling Bee - 3rd Place Liam Angle - Chess - 3rd Place |
GCS Music Lessons
The music program at GCS has much to offer our students, and we hope that everyone will participate in some way.
The Lessons available are listed below.
Instrumental Lessons: Brass, Percussion and Woodwind.
Piano Lessons:1st-12th
Pre- piano Lessons: Little Mozart (K4 and K5)
Voice lessons: 4th-12th
The Lessons available are listed below.
Instrumental Lessons: Brass, Percussion and Woodwind.
Piano Lessons:1st-12th
Pre- piano Lessons: Little Mozart (K4 and K5)
Voice lessons: 4th-12th